ویزا سوئیس

ویزای سوئیس

هر آنچه نیاز است در مورد ویزای سوئیس بدانید را در این صفحه مشاهده می کنید. در صورت نیاز به مشاوره اختصاصی می توانید با رزرو وقت مشاوره از راهنمایی های مشاوران تخصصی ما استفاده نمایید.

 • نوع خدمات : ویزای شینگن

 • محل درخواست : VFS تهران

 • زمان درخواست : حداکثر6ماه قبل از سفر

 • زمان رسیدگی سفارت : بین 1 تا 2 ماه

اعتبار بلند مدت ویزا
انواع ویزای سوئیس با حداکثر 5 سال اعتبار
سابقه سفر قوی
سابقه سفر عالی برای اخذ ویزاهای اکثر کشورها
ویزای سوئیس
اجازه سفر چند باره به 26 کشور در مدت زمان اعتبار ویزا
قابلیت تمدید ویزا
برای انواع ویزای تحصیلی و کاری سوئیس
تبدیل به اقامت دائم
امکان تبدیل برخی از ویزاها به کارت اقامت PR
مدت زمان اقامت
اجازه حضور 6 ماهه در هر بار ورود به حوزه شینگن

معرفی


کشور مشهور و محبوب سوئیس به عنوان یکی از اعضای اتحادیه تجارت آزاد اروپا (EFTA) از سال ۲۰۰۸ به عضویت حوزه شینگن نیز درآمده است، از این رو افرادی که متقاضی سفر به این کشور و دریافت ویزای توریستی سوئیس هستند، باید شرایط دریافت ویزای شینگن را داشته باشند.
اگرچه دریافت ویزای توریستی سوئیس دشوار به نظر می‌رسد اما غیرممکن نیست. دور دور به شما کمک می‌کند با داشتن اطلاعات کافی از نیازمندی‌های دریافت این نوع از ویزا و جمع‌آوری مدارک لازم، مسافر سوئیس شوید

 

آمار ریجکتی کشور سوئیس


از کوه‌های آلپ و دریاچه‌های کوهستانی تا شکلات‌های‌‌ سوئیس


سوئیس در مرکز اروپا و همسایگی اتریش، فرانسه، ایتالیا، لیختن‌اشتاین و آلمان واقع شده است و هر ساله افراد زیادی از سراسر دنیا به بهانه چشیدن طعم تکرارنشدنی شکلات‌های معروف، پنیرهای خوشمزه و یا تجربه اسکی بر روی کوه‌های آلپ، ترغیب به اخذ ویزای توریستی و سفر به این کشور سراسر سرگرمی می‌کند.
سوئیس کشوری کوچک است که از هر طرف به خشکی منتهی شده و هیچ مرز آبی ندارد (landlocked)، اما با این حال به راحتی می‌توان چکیده‌ای از لذت‌ها و فرهنگ‌های متنوع کشورهای همسایه سوئیس را در این کشور جستجو کرد.

این کشور از جنوب با کوه‌های آلپ و از شمال غربی به کوهستان ژورا ،تپه‌ها، دشت‌ها و دریاچه‌های بزرگ پوشیده شده است.

سیستم دولت کشور سوئیس به طور رسمی کنفدراسیونی تلقی می‌شود اما در ساختار بیشتر شبیه یک جمهوری فدرال است؛ در سوئیس همچون بسیاری از کشورهای دنیا، رئیس‌جمهور رئیس دولت و بالاترین مقام کشور، تلقی می‌شود.
بنا بر گزارش وبسایت schengenvisainfo در سال 2017 از مجموع 517.010 درخواست ویزای شینگن دریافت‌شده در سفارت‌های سوئیس در سراسر دنیا، تعداد 451.258 درخواست، مورد تائید و موافقت قرار گرفته‌اند و الباقی با پدیده متداولی به نام ریجکت ویزای شینگن روبرو شده‌اند.

 

درخواست ویزای توریستی سوئیس در تهران


شاید در وهله اول این‌طور فکر کنید که برای دریافت وقت سفارت شینگن و ویزای توریستی سوئیس در ایران باید از طریق سفارت این کشور اقدام کنید. اما بنابر اطلاعیه وب‌سایت رسمی سفارت سوئیس، از تاریخ دوم سپتامبر 2018، افراد متقاضی دریافت انواع ویزای کوتاه مدت از جمله ویزای توریستی سوئیس، ویزای کاری و یا دیدوبازدید اقوام در سوئیس، ملزم به مراجعه به کارگزاری خدمات برون سپاری این کشور در تهران یعنی وی اف اس گلوبال هستند.
بنابر اطلاعات وب‌سایت وی اف اس گلوبال سوئیس، ویزای توریستی سوئیس مناسب آن دسته از متقاضیانی است که برای اهداف گردشگری، ملاقات دوستان و اقوام، دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت زبان، شرکت در کنفرانس و یا رویداد ورزشی/فرهنگی قصد سفر به این کشور را دارند. خوشبختانه متقاضیان می‌توانند برخلاف روال معمول و تاکید اکثر کنسولگری‌ها در داشتن سابقه سفر مکفی، حتی بدون داشتن سابقه سفر و ویزای شینگن قبلی طی دو سال گذشته، برای دریافت ویزای توریستی سوئیس اقدام کنند.

همان‌طور که پیش‌تر در مطالب وقت سفارت هلند و وقت سفارت چک به این موضوع اشاره کردیم، VFS Global واقع در هروی سنتر، علاوه بر رسیدگی به درخواست‌های وقت سفارت و ویزای کشورهایی نظیر جمهوری چک و هلند، مسئول رسیدگی به درخواست‌های متقاضیان انواع ویزای شینگن هم‌چون ویزای توریستی سوئیس نیز هست.

در عین حال آن دسته از متقاضیانی که خواستار دریافت ویزای طولانی مدت شینگن برای اقامت بیش از 90 روز در این کشور هستند، باید تنها از طریق سفارت سوئیس به نشانی تهران، الهیه، خیابان بوستان اقدام به تعیین وقت و درخواست ویزا نمایند.
بر اساس تجربه کارشناسان دور دور در امور ویزای شینگن، عموما آفیسرهای پرونده ویزای توریستی سوئیس نسبت به متقاضیان ایرانی سخت‌گیری فراوانی از خود نشان می‌دهند و از همین رو ویزای آن‌ها را به صورت Single و یا همان یکبار ورود صادر می‌کنند.

براساس قوانین کشور سوئیس، متقاضیان ایرانی سفر و ورود به خاک این کشور ملزم به دریافت ویزای شینگن کوتاه مدت یا همان ویزای توریستی سوئیس برای حداکثر 90 روز در یک بازه زمانی شش ماهه (180 روزه) هستند. بر این اساس دارندگان ایرانی ویزای توریستی سوئیس مجاز به دریافت مجوز اقامت نبوده و می‌توانند تنها تا مدت زمان اعتبار ویزای خود به کشور سوئیس وارد شده و به سیاحت بپردازند.

اما در برخی اوقات، بنابر صلاحدید آفیسر سفارت سوئیس و واجد شرایط بودن متقاضی سفر به این کشور، ویزای توریستی سوئیس به صورت ویزای شینگن مولتی Multiple صادر خواهد شد. در این صورت فرد دارنده ویزای کوتاه‌مدت و توریستی سوئیس مجاز به ورود و خروج به صورت نامحدود از سوئیس و گشت و گذار در 26 کشور حوزه شینگن ( نظیر دانمارک، اسپانیا، آلمان، فرانسه) در مدت زمان اعتبار ویزای خود خواهد بود.

 

شرایط اخذ ویزای توریستی سوئیس در ایران


پیش از پرداختن به پروسه وقت سفارت و درخواست ویزای توریستی سوئیس، بد نیست بدانید که متقاضی درخواست این نوع ویزا باید علاوه بر داشتن مدارک اصلی، دارای شرایط نانوشته‌ای باشد که در ادامه به توضیح‌شان می‌پردازیم:

 • فرد متقاضی دریافت ویزای توریستی سوئیس دارای سابقه سفر اروپایی و حوزه شینگن در پاسپورت خود باشد. این موضوع به سادگی تایید می‌کند که شما تنها به قصد سفر و گشت و گذار خواهان دریافت ویزای شینگن هستید و به کشور خود بازخواهید گشت.
 • فرد توانایی اثبات تمکن مالی و پوشش هزینه‌های سفر خود به کشور سوئیس را در بازه زمانی اعتبار ویزای شینگن دارا باشد؛ در صورتی که تمکن مالی مکفی توسط فرد به سفارت سوئیس ارائه نگردد، آفیسر پرونده امکان اقامت و یا کار غیرفرد توانایی اثبات تمکن مالی و پوشش هزینه‌های سفر خود به کشور سوئیس را در بازه زمانی اعتبار ویزای شینگن دارا باشد؛ در صورتی که تمکن مالی مکفی توسط فرد به سفارت سوئیس ارائه نگردد، آفیسر پرونده امکان اقامت و یا کار غیر قانونی را برای پوشش هزینه‌های فرد متصور خواهد شد. ( در حال حاضرمیانگین هزینه‌های روزانه فرد در سوئیس193 دلار آمریکا است).
 • متقاضی دریافت ویزای توریستی سوئیس توانایی اثبات داشتن روابط خانوادگی و وابستگی عاطفی در کشور خود را به آفیسر پرونده داشته باشد؛ این موارد تنها محدود به روابط فامیلی نبوده و شامل شغل معتبر و دائمی، شرایط تحصیلی در حال جریان، تعهد خانوادگی نظیر همسر و فرزند و هرگونه مسائلی است که اثبات کننده بازگشت فرد پیش از اتمام ویزای توریستی سوئیس به کشور خود است.
 • ارائه برنامه سفر دقیق و موجه مطابق با زمان رفت و برگشت به کشور سوئیس و بازه زمانی اقامت در این کشور.
 • بیمه مسافرتی معتبر و بین‌المللی که در آن مدت زمان اعتبار و مقدار پوشش هزینه‌های درمانی و مناطق تحت پوشش (کشورهای حوزه شینگن) به صورت شفاف مشخص شده باشد؛ بر همین اساس حداقل سقف هزینه‌های درمانی تحت پوشش بیمه مسافرتی متقاضی دریافت ویزای توریستی سوئیس باید 30 هزار یورو باشد.
 • فرد ملزم به داشتن پاسپورتی با حداقل اعتبار سه ماهه است که طی 10 سال گذشته صادر شده باشد.
 • متقاضی دریافت ویزای توریستی سوئیس طی 5 سال گذشته برای ویزای طولانی‌مدت شینگن یا اقامت درخواست نداده باشد.


شما همچنین می‌توانید با توجه به جزئیات و ریزه کاری‌های بی‌شمار پروسه اخذ وقت سفارت و ویزای توریستی سوئیس، از مشاوره رایگان و تجارب ارزشمند کارشناسان مجرب دپارتمان شینگن برای تسهیل امور خود بهره‌مند شوید.

 

لیست مدارک لازم برای ویزای توریستی سوئیس


اما شاید یکی از مهم‌ترین بخش‌های پروسه اخذ ویزای توریستی سوئیس که در تصمیم‌گیری نهایی آفیسر پرونده ویزای فرد تاثیر به سزایی دارد، آماده‌سازی و ارائه مدارک کامل درخواست ویزای سوئیس است.
تمامی پروسه اخذ وقت سفارت سوئیس و آماده‌سازی و ارسال مدارک درخواست ویزای توریستی سوئیس به موازات هم و به صورت آنلاین در وب‌سایت وی اف اس گلوبال به انجام می‌رسد.
دریافت وقت سفارت سوئیس اجباری بوده و متقاضیان ملزم به رعایت آن هستند. بنابر اطلاعات سفارت، متقاضیان می‌توانند تا حداکثر 3 ماه قبل از تاریخ پرواز و سفر خود برای رزرو وقت سفارت و تا 20 روز پیش از وقت مصاحبه برای ارسال اسناد و مدارک مورد نیاز سفارت اقدام کنند.

لازم به ذکر است که تنها درصورت ارائه دقیق اطلاعات درخواست شده، وقت سفارت رزرو می‌گردد و تاییدیه وقت سفارت به آدرس ایمیل متقاضی فرستاده خواهد شد. در صورت وجود هرگونه نقص و یا شبهه‌ای در اطلاعات ارسال شده، تقاضای فرد بدون ارزیابی رد خواهد شد.

در ادامه با هم به مرور مدارک مورد نیاز سفارت سوئیس برای درخواست ویزای توریستی سوئیس می‌پردازیم، پس با ما همراه باشید:

 • اصل پاسپورت متقاضی با حداقل سه ماه اعتبار از زمان سفر و دو صفحه خالی
 • فرم تکمیل و امضا شده درخواست ویزای توریستی سوئیس به زبان انگلیسی
 • دو قطعه عکس بیومتریک جدید و مربوط به شش ماهه اخیر (با پس زمینه سیاه و سفید)
 • اصل شناسنامه به همراه ترجمه رسمی کپی شناسنامه
 • پرینت برگه وقت سفارت سوئیس
 • نامه تمکن مالی و پرینت گردش حساب 3 ماهه بانکی
 • رزرو و واچر هتل برای مدت زمان سفر متقاضی (اثبات محل اقامت)
 • رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما
 • اسناد کاری و تحصیلی نظیر گواهی اشتغال به کار، اشتغال به تحصیل، پرینت سوابق بیمه، جواز کسب و غیره
 • اسناد ملکی و سایر موارد توجیه کننده شرایط مالی مناسب متقاضی دریافت ویزای توریستی سوئیس
 • بیمه مسافرتی بین‌المللی و معتبر
 • فیش حقوقی و یا مدارک بازنشستگی
 • ارائه دعوتنامه معتبر از دوستان و یا اقوام در سوئیس در صورت امکان
 • ارائه برنامه سفر قانع کننده و کامل (cover letter)
 • رضایت‌نامه والدین برای متقاضیان زیر 18 سال
 • اصل و کپی سند ازدواج و کپی پاسپورت همسر


بر طبق اطلاعات وب‌سایت وی اف اس گلوبال، متقاضیان درخواست ویزای توریستی سوئیس باید پیش از حضور در مرکز خدمات سفارت و وقت مصاحبه، هزینه‌های خدمات ویزا (60 یورو) و خدمات جانبی (26.50 یورو) را به صورت نقدی آماده کنند.

باید خاطرنشان کنیم که مدارک درخواست ویزای توریستی سوئیس باید پیش از ارسال همگی توسط دارالترجمه رسمی و معتبر به زبان انگلیسی ترجمه شده باشد، از این رو شما می‌توانید علاوه بر استفاده از مشاوره رایگان ویزای شینگن گروه شرکت‌های دور دور، از خدمات دارالترجمه رسمی گروه دور دور به همراه تخفیف ویژه بهره‌مند شوید

 

نکات مهم اخذ ویزای توریستی سوئیس برای ایرانیان


علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، برخی از نکات مهم وجود دارد که دانستن آن‌ها برای متقاضیان درخواست ویزای توریستی سوئیس خالی از لطف نیست. این نکات به شرح زیر هستند:

 • مراحل جمع‌آوری اطلاعات هویتی و بیومتریک که شامل انگشت‌نگاری و اسکن تصویر فرد متقاضی می‌شود در محل VFS انجام می‌پذیرد.
 • متقاضیان درخواست ویزای توریستی سوئیس حتی در صورت عدم نیاز برای ارائه اطلاعات بیومتریک و انگشت‌نگاری، ملزم به حضور در دفتر VFS برای ارائه درخواست ویزا هستند.
 • برای هر یک از مدارک ارسالی به سفارت ملزم به ارائه نسخه اصلی به کانتر مربوطه و نسخه کپی برای پیوست به مدارک ویزا هستید.
 • در صورتی که طی چند سال اخیر برای ویزای شینگن و اروپا اقدام کرده باشید ملزم به انجام دوباره پروسه انگشت‌نگاری نخواهید بود. بنابر اطلاعیه وی اف اس گلوبال، اطلاعات بیومتریک متقاضی ویزای شینگن پس از گذشت 59 ماه از اطلاعات بیومتریک جمع‌اوری شده قبلی، از فرد گرفته می‌شود.
 • تنها در صورت موجود بودن وقت سفارت درخواستی در سیستم، وقت مورد نظر شما تائید می‌گردد و در غیر این صورت سیستم سفارت جدیدترین وقت در دسترس را به شما اختصاص خواهد داد.
 • به هیچ وجه امکان تغییر زمان‌بندی وقت سفارت برای فرد ممکن نبوده و در صورت عدم حضور، متقاضی ملزم به دریافت نوبت جدیدی خواهد بود.
 • در روز مصاحبه به همراه داشتن پرینت تاییدیه وقت سفارت الزامی است.
 • به دلیل حجم بالای درخواست‌های انواع ویزای شینگن از جمله ویزای توریستی سوئیس در ایران، پیشنهاد می‌شود که از 3 ماه قبل از برنامه سفر اقدام به رزرو وقت سفارت و آماده‌سازی مدارک مورد نیاز نمایید.
 • متقاضیان لازم است به هنگام حضور در محل سفارت، علاوه بر مدارک مذکور، مبالغ 28 و 60 یورو را به ترتیب به عنوان هزینه خدمات و هزینه ویزا به صورت یورو نقدی، همراه داشته باشند.
 • افراد باید پیش از اتمام بازه اعتبار ویزای توریستی سوئیس به کشور مبدا برگشته و در صورت تمایل برای ویزای جدید، از داخل کشور خود اقدام کنند
 • چنان‌چه قصد سفر به چندین کشور حوزه شینگن را دارید، تنها در صورتی که بیشترین زمان اقامت شما در سوئیس است، از این کشور درخواست ویزا کنید؛ در صورتی که مدت زمان اقامت شما در تمامی کشورهای حوزه شینگن یکسان است، از اولین کشوری که در برنامه سفر خود به آن پرواز می‌کنید برای ویزای شینگن اقدام نمایید
 • در صورت دریافت تاییدیه درخواست ویزای شنگن از طریق ایمیل و چک Application Reference Number، متقاضی این امکان را دارد تا با در دست داشتن اصل رسید پرداخت ارسال مدارک و کارت شناسایی از ساعت ۱۵ ۱۷ (یکشنبه تا پنج شنبه) برای دریافت ویزا و پاسپورت خود در محل سفارت سوئیس در تهران حضور پیدا کند.

 

مدت زمان لازم برای دریافت ویزای توریستی سوئیس


متاسفانه علیرغم وجود مدارک تمام و کامل پرونده در کنار آمادگی برای مصاحبه حضوری، سوابق سفر و تمکن مالی مناسب، برخی از افراد به خاطر کم‌تجربگی و یا وجود نواقص نامشهود و همچنین به علت سخت‌گیری‌های فراوان سفارت سوئیس نسبت به درخواست‌های متقاضیان ایرانی، با عدم موافقت آفیسر پرونده مواجه شده و علاوه بر خسارت‌های مالی و به هم ریختن برنامه سفر، با مشکل ریجکت ویزا روبرو می‌شوند.


خدمات دور دور برای دریافت ویزای شینگن توریستی سوئیس


متاسفانه علیرغم وجود مدارک تمام و کامل پرونده در کنار آمادگی برای مصاحبه حضوری، سوابق سفر و تمکن مالی مناسب، برخی از افراد به خاطر کم‌تجربگی و یا وجود نواقص نامشهود و همچنین به علت سخت‌گیری‌های فراوان سفارت سوئیس نسبت به درخواست‌های متقاضیان ایرانی، با عدم موافقت آفیسر پرونده مواجه شده و علاوه بر خسارت‌های مالی و به هم ریختن برنامه سفر، با مشکل ریجکت ویزا روبرو می‌شوند.

گروه شرکت‌های دور دور با بیش از 10 سال سابقه درامور پیکاپ ویزا، وقت سفارت واخذ انواع ویزای کاناداو شینگن، آماده ارائه انواع خدمات تخصصی ویزا و پاسخگویی به سوالات شما عزیزان است.

 

سوالات متداول ویزای سوئیس